Vampire : Josef Nesvadba - Vmpr - hsz v mlva (Versenyfuts a halllal) |
Josef Nesvadba - Vmpr - hsz v mlva (Versenyfuts a halllal)
Lrinci Irn fordtsa 2005.05.27. 16:44
"Jjjn beljebb. s mondjon el mindent…"
Flntttnk a garatra Jan bartom, az ismert r szletsnapjn. A Bords-hegy alatti vityilljban ldgltnk, ott, ahol csaknem rendszeresen ssze-sszejvnk immron tizent esztendeje - mindannyian tvenesek. Alkonyattjt, knn a kertben, aprka tbortznl, egy tlgyfa alatt hivatsunkrl kezdtnk beszlgetni, ami rk kztt nem ildomos dolog. ("Hallottam, hogy megjelent egy knyved; mg nem olvastam, de azt mondjk, j…” - ez a tisztes mdja annak, hogy jelezzk: olvastuk bartunk munkjt; amelyet tlagon alulinak tartunk. Meglehet, a fl vszzados szletsnap is sztja az szintesget.) Elkezdtk emlegetni mveink furcsa sorst, az emberi fantzia kanyargs tjait. Felidztem annak az amerikai rnak a kzismert trtnett, aki lerta az atombombt, egy hnappal annak els robbantsa eltt, s aki ellen vizsglatot indtottak, akit bezrtak - anlkl hogy tudta volna, mirt; felidztem a rengeteg fantasztt, a jv prftit - Leonardo da Vincivel kezdve a sort, aki ppen ebbli minsgben nemrgiben egy jabb, hasonszr elbeszls hse lett. Jan bartom ezzel szemben az olyan okos emberek szomor sorsrl beszlt; akik a fantasztikus tallmnyokat s tleteket kizrtnak tltk. A francia Akadmia pldul kptelen jelensgnek tartotta a meteoritokat a newtoni vilgegyetem rendjben, Rutherford lltlag ktelkedett az atombomba lehetsgben, Churchill tudomnyos tancsadi kizrt dolognak tartottk az rraktk, kvetkezskppen a raktafegyverek lehetsgt is… Egyszval gy ltszik, jval biztosabb dolog megjsolni a lehet legfantasztikusabb tallmnyt, mint brmit is kizrt dolognak tartani, brmiben is ktelkedni. A tallmny brmikor realizldhat, a kishit, tagad lltsokbl gyakran lehet bizonyossg. Voltakppen biztosabb dolog lmodoznak lenni, mint szkeptikusnak…
Erre sajt novellm, a Vmpr Ltd pldjn jttem r. Tizent vvel ezeltt jelent meg, hsz esztendeje rtam, kzvetlenl azutn, hogy visszatrtem Londonbl, ahol mr akkoriban olyan volt a helyzetkp, mint manapsg pntekenknt a Prga-Beneovo orszgton. Szmomra olyan volt az egsz, mint az automobilizmus apokalipszise; novellmban egy olyan autrl rtam, amely benzin helyett sajt sofrje vrt szvja. Az elbeszlsnek szp sikere volt, tbb nyelvre lefordtottk, hamarosan Londonban is megjelent, mg filmet is akartak csinlni belle, de - ahogy ez mr lenni szokott - a filmstdi ebben az esetben is inkbb tlettemetnek bizonyult. Szmos rajzos karikatrt lttam a vmprmotvumra (s nem tehettem panaszt a copyright jogn), Olaszorszgban a megnyomortott autkrl egsz knyv jelent meg Vmpraut cmmel. Tanulmnyokat olvastam errl az autrl, mint a gyilkossg s ngyilkossg legbiztosabb fegyverrl, amelyet lltlag az n novellm hvott letre. Amikor azonban az autradat minket is utolrt, az emberek megfeledkeztek a jslatrl, mert egyszeren mr benne ltek. n meg azt hittem, elfelejtkeztek az n novellmrl is.
S akkor tavaly tavasszal, egy este becsngetett hozzm egy j megjelens harmincas frfi, akinek a szeme mg kornl is jval fiatalabbnak tnt.
- Maga agyalta ki azt a gyilkos autt? - krdezte kszns nlkl, ellensgesen. Nem volt az els, aki ezt krdezte tlem.
- Krlbell gy, ahogy Mister Sch. az atombombt, amikor rla rt negyvenngyben. Csakhogy az atombombt ksbb el is stttk.
- A maga autja meg le-fl furikzik… - Ez is volt mr szmtalanszor. Olykor rtak nekem az autszerencstlensgek ldozatainak htramaradottjai, elpanaszoltk, hogy szeretteik letben az autzs szenvedlye olyan volt, akr a gyilkos kbtszer, tancsot krtek.
- Jjjn beljebb. s mondjon el mindent…
Ez volt a fizetsg, amelyben rszesltem, a motorizmus bosszja persziflzsomrt. Vgig kellett hallgatnom ldozatainak trtneteit. Ebben az esetben azonban nem kellett magamra erltetnem a szomorsgot: a trtnet valban lekttte rdekldsemet.
- Csak nem azt akarja mondani, hogy valban nem tudja: maga a nap hse B.-ben?
- Valami nemzetkzi vsron? - B.-ben risi killtsi traktust ptettek, modern szllodkkal. Csaknem egsz ven t vsrokat tartottak itt, ahol minden kaphat volt, a rvidfilmtl a tulipnig.
- Az autvsron, persze… - mondta ltogatm, s ertlenl lerogyott az rasztalom mgtt ll szkre. Knytelen voltam a ltogatk szmra fenntartott karosszkbe lni, s ezzel mintegy idegenn vltam sajt garzonlaksomban. - Nem tudja, hogy a maga neve is szba kerlt a baleset kivizsglsa sorn? - Valban nem tudtam semmirl, az elmlt hten nem olvastam jsgot, ki sem mozdultam a laksbl, ms munkm volt. - Ht akkor ide figyeljen… - mondta ltogatm, most mr csaknem dhsen. - Mint tudja, B.-ben nemcsak a mi vllalataink lltjk ki az v legutols modelljeit, hanem a szocialista orszgok s a nyugati cgek is bemutatjk azokat a termkeiket, amelyek netn bevlhatnak a mi piacunkon. Az idn elszr mutatkozott be egy bizonyos Vaduz cg, Sprint nev modelljvel. Kicsi, gyors aut, alacsony fogyasztssal, napjaink embernek lma, benzint takart meg, ez volt a devizjuk.
- Taln bemutatkozna elbb…
- Doktor Marek vagyok, Ivan Marek, jelenleg a sebszeti ambulancin dolgozom. Mentzm is, ez a klnjvedelmem. Mimi, az osztlyos nvr viszont azzal biztostja mellkkeresett, hogy vezeti a mentautt. Mi ugyanis gyszlvn egy csapat vagyunk. Embert nem kapni, gyhogy a vezetsg csak dvzlte, hogy magunk gondoskodunk a betegek szlltsrl. Ez, hogy gy mondjam, krhzunk specialitsa. Szval egy csapat voltunk, egszen a karambolig. Egy dlutn kihvtak minket a Vaduz cg karambolozott kocsijhoz, amely egy kanyarban borult fel a rallye eltti prbaton. Ezeket a rallye-ket a nemzetkzi vsron killtott autk rszvtelvel mindig a vsr befejezse eltt szoktk rendezni. Fontos verseny, a kocsiknak kln terhelsi prbt kell killniuk; sok vev kivrja a rallye eredmnyeit, s csak azutn adja le a megrendelst. S ez nemcsak a magnosokra vonatkozik, hanem autversenyzinkre is. S akkor egyszer csak mg sehol semmi, de mris van egy halottunk. Egy n, valami Tomov. A rallye-n brki a voln mg lhetett, aki csak akart, st voltak cgek, amelyek rltek, hogy egyetlen hivatsos versenyz sem indul kpviseletkben, gy - gymond - a kocsik sajt maguk rvnyeslhetnek. A Vaduznak ebben az vben jobb hre volt, mint a Saabnak, jobbak voltak a kiltsai is. A cg ppen akkor kezdett elretrni az egsz vilgon, gyhogy a tragikus baleset knos volt szmukra. Megjelentek a helysznen az jsgrk is, akik a kzeli Bcsbl meglehetsen gyakran keresik fel B.-t - ezttal szenzcis hreket vrtak. Els ltsra sohasem adok diagnzist. Egybknt furcsa volt, hogy a holttest nem vrzett, klsrelmi nyomok sem ltszottak rajta, jobb lba pedig grcssen csngtt a gzpedl fltt, mintha ott zsibbadt volna el. szre is vettk az jsgrk.
"Mi az, nem volt benne vr? Hogyan trte ssze magt?" S ekkor gpkocsivezet nvr kollganm sorsdnt mondattal vlaszolt nekik: "Lehet, hogy az aut nem benzint fogyaszt, hanem vrt…" S ezzel a maga novelljra clzott, meglehet, sz szerint idzett is belle.
El kell mondanom azt is, hogy a megjegyzst viccnek sznta, egyltaln nem gondolt arra, milyen kvetkezmnye lesz a kijelentsnek. A kzeli Bcsben mr msnap egsz oldalas cmekkel jelentek meg az jsgok: Vaduz vrrel zemelteti kocsijait! A cseh poln tansgttele! jabb rt kevertek bele a botrnyba!… Sejtelmnk sem volt arrl, mifle lavina indult el. Kiderlt, hogy nem a Vaduz az egyetlen cg, amely modelljvel a nemzetkzi vsr rvn akart utat trni magnak a mi piacunkra, ppen most, amikor Nyugaton stagnl a gpkocsigyrts. Kiderlt az is, hogy Mimi megjegyzst korntsem vettk trfnak: a Wochenpresse sszelltotta a Vaduz cg tulajdonosnak csaldfjt, amely azt volt hivatott bizonytani, hogy a tulajdonos sei Erdlybl szrmaznak, a hrhedt nosferatui herceg, Drakula szkebb hazjbl, s a cikk megprblta sugallni olvasinak, hogy a Sprint gpkocsi nem ms, mint affle vmprrobot. A Vaduz cg igazgatja sajt helikoptern jtt el Lichtensteinbl, leszllt a Carlton-szll tetejn, s kijelentette, hogy hajland nyomban kszpnzben kifizetni a krnyk sszes megrongldott hztetjt s ablakt. sszehvtak egy sajtkonferencit, amelyre meghvtak kettnket, Mimit s engem is. S ekkor jabb hibt vtettnk. Jmagam inkbb lovagiassgbl - vdelmembe vettem kollganmet. Kezemben volt mr a boncolsi jegyzknyv, s ebbl vilgosan kiderlt, hogy az asszony bizonyra a kocsin kvl - felteheten mg a karambol eltt-szenvedett tarts vrvesztesget, ezt azonban nem vette szre, s gy tulajdonkppen kocsivezets kzben vesztette el eszmlett. De ezt nem volt mdomban kifejteni. "Herr Doktor, n gy vli, a halott az ablakon keresztl vrzett ki?" - krdezte gnyosan az egyik riporter. Azt vlaszoltam, hogy nem vagyok detektv, gy ht nem tudom azt sem, talltak-e valahol az ton vrtcskat, ami feltevsem logikus bizonytka lehetett volna. Ekkor a Vaduz cg igazgatja - az, amelyik helikopterrel rkezett a helysznre - odalpett hozzm, s jelents sszeget ajnlott fel nekem svjci frankban, ha tovbbra is figyelemmel ksrem s megvizsglom a tbbi versenyzt, s minderrl tjkoztatom a cget. Termszetesen visszautastottam az ajnlatot, s ezzel is hibt kvettem el. A legkzelebbi soros versenyzknt ugyanis Mimit vlasztottk ki. Azt hittem, menten felkpelem, ott az egsz trsasg eltt. Szpen meghllta lovagias szolglataimat! A Vaduz cg igazgatja kijelentette, hogy br helikoptern magval hozott kt tartalk versenyznt, m ezttal, gymond, alkalmat hajtanak nyjtani a belfldi rdekldknek. Kzben mg gnyosan mosolygott; jl tudta, mi a legjobb mdja annak, hogy elejt vegye a suttogsoknak - az egybegyltek megtapsoltk.
Egybknt nemcsak n voltam az, aki nem rtett egyet Mimi elhatrozsval. tban hazafel nekitmadt a hga is, egy tizent ves, nyakiglb szke fruska - akinl jval csinosabb volt a nvre -, nagy zenebolond s a technika ellensge: "Lejratod magad, nnek nem val az aut. n majd lovat veszek magamnak."
Nem szltam egy szt sem. Rdbbentem, hogy voltakppen nem is ismerem Mimit, jobban mondva csak a kzs szolglatbl ismerem, s hogy a mi mentautnk mindig is jobban rdekelte t, mint maguk a betegek, akiket szlltottunk benne, hogy gyakran reparlta a motort, s gy trsalgott a tbbi sofrrel, mint egy szakmabeli; gy ltszik, a motorok ptoltk szmra a frjet. De Vaduzk mg frjjelltet is szereztek neki. Volt itt nlunk B.-ben a cgnek egy kpviselje, kirdemeslt versenyz, lehet, hogy mg emlkszik r, Jii Krl a neve. Elszr motorversenyz volt, aztn a legklnbzbb kocsikkal indult, legutbb aztn a japn Jasima cget kpviselte, de nem sok kocsit adott el, akkortjt azonban kezdett ismt felfel menni a csillaga. Idsebb volt nlam, de rtett a nk nyelvn. Mikor cipelte Mimi brndjeit, kollganm gy tipegett mellette, mint egy zsenge lynyka. Ha velem ment, mindig gy dbrgtt, akr egy grntos.
Azt hittem, ezzel vge is az egsz gynek. R se hedertettem a nvrek clzsaira, hogy mita Mimi elment, rosszul nzek ki, hogy pihennem kellene… Soha nem volt semmifle benssges kapcsolatom Mimivel, mg a kezt sem fogtam meg, nem rtettem ht, mirt kellene utna bsulnom. Ebben az idben gyakrabban vllaltam jjeli mentszolglatot, egy nyugdj eltt ll, higgadt s megfontolt bcsikt vlasztottam magam mell sofrnek. Vagy hrom nap mlva ismt kihvtak minket egy karambolhoz, amelynek krvallottja megint csak a Vaduz cg egyik autja volt. Most mr felkszltem a rszletes jegyzknyvre. A kocsit azonban srtetlen llapotban talltuk - egyszeren csak lement az trl, s egy pzna eltt llt meg. A volnnl, pontosabban a volnon Mimi hga fekdt eszmletlenl, pulzusa alig volt tapinthat.
"rtsk meg, nem akarjuk kihvni a rendrsget. A kisasszony egyszeren csak klcsnvette nvre versenyautjt, kedve tmadt kicsit kocsikzni, ezt az korban gyakran szoktk csinlni a fiatalok. Az nevben is elnzst krnek ezrt az apr vtsgrt…" - fejtegette nekem a Vaduz igazgatja, aki kln e clbl szllt ki a helysznre a Carlton-szllbl. Most azonban a kezemben volt.
"Ragaszkodom a vizsglathoz… - jelentettem ki, amikor a lnyt tvittk a mi mentkocsinkba, s kezdett mr maghoz trni. - Tl gyakran vesztik el eszmletket az nk autinak gpkocsivezeti…" - S elindultam a killtsi csarnok portja fel, ahol az jszakai gyelet volt. Mellettem meg szolglatksz hajlongsok kzepette az igazgat getett, azt hiszem, egy-kt bankt akart a zsebembe cssztatni. Ez mr tbb volt a soknl. Csakhogy a rendrsg kiszllt, s nem tallt semmit. A lny eltnt a mentautbl. jabb rejtly?
"Mifle rejtly? - kezdte magyarzni neknk Mimi, akit csak hosszas drmbls utn tudtunk felkelteni. - A hgocskm kiss dilis. Tzves kora ta elcsavarog hazulrl. Nehz egymagamnak ptolnom az anyjt meg az apjt is…" - Mimi s a hga egytt laktak egy parnyi szobban, kint a klvrosban. Mikor elment a rendrsg, ott maradtam kettesben vele. Furcsnak talltam, hogy a trtntek nem rendtettk meg. "Van nekem ms gondom is - mondta ridegen. - Egyszer az letemben sajt magamra is gondolnom kell. Most, amikor itt az alkalom…" Bartsgtalanul nzett rm, a keze remegett, amikor megigaztotta a frizurjt, taln rstellte, hogy kialvatlan s rendetlen. Arra bezzeg volt ideje, hogy a szemt kipinglja - gondoltam magamban -, taln azrt kellett oly sokat vrnunk az ajt eltt. Csak mikor kzelebbrl megnztem, vettem szre, hogy a szeme alatti rnyak nem mestersgesek, s hogy minden mozdulatnl mintha imbolyognnak ide-oda.
"Gondolj az egszsgedre is, ha magadra kell gondolnod" - mondtam. Mrges lett, lehet, hogy tbben is mondtk ezt mr neki. Azt mondta, tudja, mit csinl, nincs szksge tancsra. Mi jogon trdm n vele? Mi kzm nekem az hghoz? Hirtelen felllt, mint aki vget akar vetni az audiencinak, s kzben levert egy doboz Ferronatot - vrszegnysg elleni gygyszert.
A krhzban jabb hrek vrtak. Valaki betrt a hematolgiai laboratriumba, s konzervlt vrt lopott onnan. Klns eset; mirt kell valakinek vrt lopnia? A vr termszetesen azonos volt Mimi Vanclov vrcsoportjval, mint kollganm kartonjrl megllaptottam. S a betrs eltt a krhz portsa beengedte a kapun a Vaduz cg piros autjt, amelyet idsebb, disztingvlt r vezetett. Autt kldtek - vrrt. Mintha csak al akarnk tmasztani a gyant. Most mr fltem. Mimi miatt. De hisz nem is tehetek feljelentst, nincsen semmifle bizonytkom. s mi lesz akkor, ha Mimi a harmadik kiszemelt ldozat? Msnap szabadnapot vettem ki, s nyomban reggel kimentem a killtsi csarnokba. Egy darabig figyeltem az rdekldket a Vaduz cg pavilonjnl. Sokan szorongtunk itt abban a remnyben, hogy sikerl j sorszmot kapnunk, amint dntenek a Sprint kocsik behozatala fell. Aztn a versenyautk startelkszleteit nzegettem. Br kezeslbasban Mimi ment el mellettem, alig viszonozta a ksznsemet.
"Gondolja, hogy sikerlni fog neki?" - szltott meg Krl versenyz. Meg akartam krdezi tle, hov rejtette a vrkonzerveket, de Krl ktkedse meglepett. "Abba kellett hagynom a versenyzst, mert megsrltem - kzlte egyszeriben, mint aki panaszt akar tenni. - Azta ldz a balszerencse. A haverok jl megszedik magukat a Mercedeseken, Saabokon, Hondkon, az n cgeim meg a legtbbszr csdbe mennek." Mg csodlkozik? Hisz folyton csak a Vaduz rossz hrt keltik - akartam mondani. "Minden sszeeskdtt a Vaduz ellen. Mimi hga nyomtalanul eltnt, a rendrsg holnaptl rendeli el a krzst. Fel tudja fogni, milyen visszhangja lesz ennek? Az isten se tudja, mit tettek a motorjukba. Mimi is olyan, mint aki a brbl bjt ki. n nem lnk a Sprint volnjhoz, pedig frfi vagyok."
"Hogyhogy nem tudja, mi van annak a cgnek a motorjban, amelyet kpvisel?" Krl elmagyarzta, hogy a technikai rszleteket a cg titokban tartja: a kocsik motorjt egy klfldi szerel javtja, aki furcsa svjci dialgusban beszl, senki sem tud vele szt rteni. Egy vrs Sprint szguldott el mellettnk, a volnnl l csinibaba Mimi volt.
"Egyre merszebben vezet. Holnap van a start. Igazn aggdom…" Krl sszerncolta a homlokt, mintha csak Mimi apukja lenne.
"Netn az a gyanja, hogy a versenykocsikban ms motor van, mint a killtsi csarnokban bemutatott Vaduz-tpusokban?"
"Ezt nem mondtam."
"Pedig felels ezrt. Mirt nem derti ki az igazsgot, akr erszak rn is?"
"Mert egyedl vagyok. Egyedl egy hatalmas cggel szemben…"
Elhatroztam ht, hogy segteni fogok Krlnak. jfl krl behatoltunk a Vaduz cg garzsba, meg akartuk vizsglni azt a kocsit, amelyben az els versenyzn lelte hallt. Knytelenek voltunk erszakkal felnyitni a motorhz tetejt. Krl, aki kasszafr felszerelst hozott magval, alaposan beleizzadt a mveletbe, mintha csak ttrhetetlen pnclszekrnyt nyitott volna fel. m a motorhz teteje alatt nem volt semmi. Pontosabban szlva nem volt benne motor, csak vrfoltok.
"Megvan a bizonytk! Magyarzatot kell adnia!" - ordtottam valamivel ksbb a Vaduz igazgatjra, aki a maga svjci famulusval tetten rt bennnket. Reflektorral vilgtottak a szemnkbe, fl voltak hborodva, Krlnak azonnali hatllyal felmondtak, tlem meg azt kveteltk, magyarzzam meg, hogy kerltem ide. "Csak hvjk ki a rendrsget, jelentsenek fel, betr vagyok, de tan is…" Utat nyitottak, mikor elindultam kifel. Mg hallottam, hogy a sttbl valami titkrnfle kiltozik: "Herr Direktor, Mimi kisasszony llapota rosszabbodik!" Visszamentem a krhzba, s megrtam a feljelentst. Vmprizmussal vdoltam a Vaduz cget. Mgpedig teljes komolysggal. A XX. szzad vgn. A kora reggeli rkban tadtam beadvnyomat Zeman rnagynak, aki velem egytt autn kiment a killtsi csarnokhoz. A verseny mr vghez kzeledett. tadtam nyilatkozatomat az jsgrknak. Mindenki kacajra fakadt. A Vaduz igazgatjt s Krlt is belertve, akik reggelre feltehetleg kibkltek. Csak most vettem szre egy risi plaktot. A Vaduz cg tkeresztelte Sprint nev modelljt Vmprra. A bmszkodk apr vmprautkat, affle motorizlt denevreket kaptak reklmajndkba. Most mr mindent rtettem. Egy reklmhadjrat rszesv vltam. Mimi megnyerte a versenyt, pnzjutalmat kapott, s leereszkeden ismt kezet akart fogni velem. Mindent elmondtam neki is.
"Tlsgosan is csak magadra gondolsz. Belementl egy aljas trkkbe, nevetsgess tettl, betegnek tettetted magad, megrendezted a konzervlt vr lopst, rvetted a hgodat egy zetlen komdira, gy tettl, mintha a bartom lennl, akrcsak tegnap Krl, csak hogy mindenki eltt elismteljem a reklmfelhvst. Csak furikzz nyugodtan tovbb a vmprautval, csak vegyenek belle minl tbbet az emberek, nevetnem vgl is nekem kne, mert a hasonlat, lnyegt tekintve, gyis igaz. Csupn az rdekelne: kinek a vrvel kentk be tegnap az aut belsejt? Csak nem ltek le egy llatot emiatt? Nem volna szabad az llatokat felldozni az autnak. Ebben az esetben knytelen lennk ismt tiltakozni…" rtetlenkedve nzett rm, a babrkoszor kiesett a kezbl. Azt hittem, tovbb komdizik. Kszns nlkl otthagytam.
Csak az osztlyra rve tudtam meg, hogy Mimi rgtn az nnepi bankett utn elvesztette eszmlett, hogy mg azeltt beszlltottk a krhzba, mieltt n megrkeztem volna - az n komtos sofrapm hozta be ugyanabban az autban, amelyet annak idejn Mimi maga vezetett. Megksve rkeztem, mivel tban visszafel jl leittam magam - taln elkeseredsemben -, s csak azrt mentem be az osztlyra, mert nem akartam egyedl maradni. Mimi teht visszatrt a krhzba, mghozz pciensi minsgben.
"Nem, nem srlt meg a lbfeje azon a lbn, amellyel a gzt taposta… - tjkoztatott szenvtelen trgyilagossggal Mimi kezelorvosnje, s egyltaln nem csodlkozott klns krdsemen. - Megbillent a vrkpe; ezrt kezeljk."
"Mita?"
"Mr rgta. A vmprokhoz ennek semmi kze. A kollegina alighanem olvasta a maga novelljt. Mimi vekkel ezeltt a rntgenosztlyon dolgozott, s nem volt elgg elvigyzatos. Ezrt is ment t mentzni. Gyakran jrt be hozznk kontrollra. A versenyzs nem tett jt neki."
Beszlni akartam vele. Egy percre beengedtek hozz.
"Biztostlak, hogy semmifle csalsrl nem tudtam… - suttogta Mimi, aki most fehrebb volt, mint a beteggya lepedje, s mohn nyelte a levegt. - s ezt be is fogom bizonytani neked. Hisz nem szedhetik r csak gy az embereket, nem engedem, hogy effle tkolmnyokat adjanak el… Mit tudtam n, hogy ezek gengszterek."
"Nem bizonytunk be nekik semmit. Senki sem bizonyt be semmit - mondtam keseren. - Minden ktked gy jrhat, mint az a nevetni val doktor, aki hisz a vmprokban, s aki termszetesen n vagyok."
"Majd megltod…" - mondta Mimi, s elszenderlt. Mieltt kimentem volna a szobbl, a biztonsg kedvrt megnztem a lbt. Nem volt rajta srls. Lehet, hogy rgeszms kpzelgsek gytrnek, fantazmagrik, amelyeket bebeszlek magamnak… kezeltetnem kellene magamat.
mde reggelre eltnt Mimi. lltlag jszaka visszament Vaduzk garzsba, s autstul; edzstl - aki nem volt ms, mint a szlhmos Krl, lltlagos szvetsgesem - nekivgott a vakvilgnak. A Vaduz igazgatja berohant hozzm a krhzba, s csaknem knyrgtt, hogy segtsek neki.
"Ez az eset most mr valban a vgnket jelenti."
"Remljk…" - hntottam el magamtl a seglykrst. Aztn jra aggdni kezdtem Mimirt. Rdbbentem, hogy ez mlyebb rzs: n nemcsak megszoktam ezt az asszonyt: n szeretem is. S hirtelen eszembe jutott: htha eljtt maghoz, gyakran beszltnk a maga novelljrl. Lehet, hogy Mimi meg akart bizonyosodni… A ltogat esdekln rm nzett, s kiss felemelkedett a szkrl.
- Megbizonyosodni? Mirl?
- Arrl, hogy mindez csak a maga fantzija volt, csak gy kitallta. Vagy taln ppen ezzel a novellval akart figyelmeztetni egy adott, valsgos, ltez konstrukcira… - gy ltszott, a ltogat eltlozza sajt fontossgt, s egy percig az volt a gyanm, hogy taln engem is valahogy bele akar keverni a maga klns histrijba.
- Irodalomrl van sz. gy is mondhatnm, egy irodalmi ksrletrl. Maga azonban a reklmmal, a szlhmossggal ismerkedett meg. Nem ll mdomban segteni magn… - Mindazonltal biztostottam ltogatmat, hogy a trtnet-egsze rdekel engem, s szvesen meghallgatnm, hogyan rt vget. A ltogat most mr nem faggatzott Mimi fell, kirohant a laksbl, kalap nlkl, majd visszajtt rte, s - mg gyorsabban, mint az elbb - jra kirohant.
Vagy kt ht mlva hossz levelet kaptam. Marek elnzst krt tlem, s mindent elmagyarzott. Mimi vgl is nem lett sem a vmprizmus, sem a leukmia ldozata, hanem egy trtnet fhse. Mikor Marek felfedte, hogy szlhmosok ltek vissza vele, elhatrozta: belemegy a jtkukba - velk, de ellenk. Elrabolta Krlt, s megjtszotta eltte, hogy egszen a vrs aut rabja lett, vrkonzerveket s Ferronatot kvetelt tle, kiknyszertett egy vallomst Krlbl, aki elrulta, hogyan szereltek be Vaduzzal egytt egy tpusautba versenymotort, hogyan akartk csalssal megnyerni a versenyt; vgl a dszes kompnia eskvel fogadkozott, krleltk Mimit nem lehet ldozata annak az elmeszlemnynek, amelyet sajt maguk talltak ki, sajt cljaik rdekben. Mikor pedig Mimi szemk lttra levette a cipjt, s megmutatta csupasz s vres lbt (egyszeren egy vres rongyot tett be bokafix zoknija al), Krl srva fakadt, a Vaduz-direktor pedig szaporn kezdte kihordani brndjeit a helikopterhez, amely ismt elllt. mde ezttal kiss ksn - Zeman rnagy ugyanis fltanja volt a beismer vallomsoknak. gy rt vget a Vaduz cg tnykedse, melynek nyomn eltnt a vrs aut is. Marek azonban lltlag a mai napig is iszonyodva fordul meg minden vrs aut utn, s elborzad, valahnyszor azt ltja, hogy B. vros utcin nagyon is versenytempban szguldoznak a kocsik. Mimi pedig lemondott versenykarrierjrl, hazahvta kishgt, aki a Ttrban duzzogott, s aki demonstratv szksvel csak a bajnak akarta elejt venni. Mimi kszl frjhez menni. Termszetesen doktor Ivan Marek ltalnos orvoshoz. A kzeli Bcsben az egsz trtnet e przai befejezsrl mr senki sem rt, s az ottani kzvlemny mit sem tud arrl, hogyan rt vget ez a vmprmotoros trtnet hsz v mlva.
A tlgyfa alatt mr semmit sem lehetett ltni, a kzeli Bords-hegyrl hideg szl fjt; azt hittem, az brahmi kort nnepl Jan O. bartom behv mindnyjunkat a hzba, vagy Miln rkezd valami vadsztrtnetre. De bartaim csak hallgattak, senki sem szlt egy szt sem.
- Bizonyra szeretntek tudni, mirt mesltem el nektek ezt a trtnetet. Csupncsak azrt, mert azt hiszem, tven krl hatrvonalhoz rkeznk. Az embert vagy tovbbra is ldzik ifjkora bnei s kpzelgsei, s ezektl mr soha tbb nem szabadulhat, csak egyre ismtli s ismtli ket, vagy egyszeriben kpess lesz arra, hogy egsz lett egy ms perspektvbl szemllje, j fejezetet kezdjen. Valamit ugyanis elhallgattam elttetek. Amikor Marek doktor elmeslte, hogy beszltek rlam Mimivel, ezeket is mondta: "Azt hittk, taln mr meg is halt, mr rgta nem olvastunk magtl semmi j dolgot…" Azt hiszem, tvenves korban az ember korntsem halott mg, s csak most gyrkzik neki istenigazbl, hogy kimondjon valamit. Melyhez hasonl jkat kvnok a mi Jan bartunknak s kedves mindnyjunknak.
|