A druida
2005.05.28. 21:05
Legyen idd csaldodra, ez az erd forrsa.
Legyen idd szerelemre, ez az let igazi rme.
Legyen idd rlni, mert ez a llek zenje.
Legyen idd olvassra, ez a blcsessg alapja.
Legyen idd gondolkodni, ez a siker zloga.
Legyen idd kedvessgre, ez a boldogsg kapuja.
Legyen idd msokra, ez megbecslsed ra.
Legyen idd jtkra, ez a fiatalsg titka.
Legyen idd testedzsre, ez egszsged alapja.
Legyen idd lmodozni, ez lelked szabadsga.
Legyen idd megrteni: olyan vilgban lsz, amilyent ltrehozol magadnak.
A druida
A "fehr varzsl", aki kevsb kedveli a csodkat, mint a termszetet, melynek szemllsekor csodsan mkd erket fedez fel ott, ahol msok csak ismers dolgokat, illetve "hirtelen lehlt levegt", "enyhe rosszulltet", avagy "csak egy kicsit megszdltem" rzst fedeznek fel. Szmra az erk mkdse nem Egyetlenben sszpontosul, hanem a vilgegyetemben folyamatosan vltozva, mindent that. Osztja a rgi blcsek azon hitt, miszerint mgikus erk lakoznak a lthat s lthatatlan vilgokban; erk, melyek "jra s rosszra" egyarnt felhasznlhatk. Nem dvzt, aki msokat kegyesen megvlt azok kzremkdse nlkl, hanem olyan vezet, aki megmutatja ugyan az utat, de semmit nem tehet annak rdekben, hogy az tbaigaztott azon is jrjon. Megtapasztalta, hogy a jsg tarts uralma a vilgon lehetetlen, ezrt csak egyes szemlyek kpesek ezt az utat jrni. A druida teht ember, aki ppgy ki van tve betegsgeknek, regedsnek, mint brki ms, s kinek lete a halllal vget r. Klnbzik a tbbiektl azonban abban, hogy olyan egyni kpessgeket bontakoztathatott ki nmagban, melyek msokbl hinyoznak. Az si druidk kzssgk szellemi vezeti voltak, a prftk elfutrai. Rmutattak az egyn rtkeire, aki tudst sajt szelleme erejbl szerezte meg valamely tant irnytsval, s aki ksbb segtsg nlkl, rtelme s tudsa hatalmval nagy dolgokat tudott vgrehajtani.
A druida hiedelemvilga maga a Termszet. E hitet nevezzk egyszeren termszetvallsnak (naturalizmus). Nem tteles valls, nincs alaptja, s nincsenek ltalnosan kidolgozott s lefektetett hitelvei. Mindenek ltrehozja a Nap s a Fk, ezek hozzk ltre a termszeti Erket. (Mai megkzeltsben: azt mindenki tudja, hogy a Nap nlkl nem lenne let a Fldn, de az egsz Fldi let a legnagyobb mrtkben a fotoszintzistl fgg. E nlkl nem lenne oxign az atmoszfrban, s ezzel egytt nem lenne lehetsges az llatok s az ember lete sem. A mai szint szabadd vlt s felgylt oxignllomny mg fknt a karbon-kori fktl szrmazik. De a tudomnyon tl sokkal tbbrl van itt sz.) Ezekben az erkben olddnak fel a halottak lelkei is. A Termszet „igazgatja” a Fldanya. Tiszteljk mg a hegyek, folyk szellemeit is.
Az nnepek az vfordulk, a napjegyenlsgek s a holdfzisok kr szervezdnek.
Nagy rtke van szemkben a csaldnak, s a gyermekldsnak. A nk nem csak anyk, hanem egyenl jogokat lveznek a frfiakkal. Termszetes krnyezet nlkl a sttusz sem ltezik (teht mindaz, amitl valaki druidv vlik), teht vrosi krnyezetben nem lnek druidk. Ahogy a monds is tartja: "a Termszetrl nem beszlni kell, hanem lni benne"
A druidk egyszerre gygytk, papok, s filozfusok, s leginkbb valamilyen termszetkzeli foglalkozsuk van, pl.: kzmvesek, vagy tantk, llattenysztk, erdszek, vadrk stb.
Gondolkodsmdjuk alapjait megrthetjk, ha figyelembe vesszk a Termszet "trvnyeit", ami az ember vals rtkeire, letvitelre, sztneire irnyul. Br ktsgkvl pogny nzet, de emberibb, mint sok ms tmutats:
Legyen idd csaldodra, ez az erd forrsa. Legyen idd szerelemre, ez az let igazi rme. Legyen idd rlni, mert ez a llek zenje. Legyen idd olvassra, ez a blcsessg alapja. Legyen idd gondolkodni, ez a siker zloga. Legyen idd kedvessgre, ez a boldogsg kapuja. Legyen idd msokra, ez megbecslsed ra. Legyen idd jtkra, ez a fiatalsg titka. Legyen idd testedzsre, ez egszsged alapja. Legyen idd lmodozni, ez lelked szabadsga. Legyen idd megrteni: olyan vilgban lsz, amilyent ltrehozol magadnak.
Minl szlesebb kr ismeretekkel rendelkezik egy druida, annl inkbb egyfajta magnyba knyszerl. Ugyanis e sajtos tapasztalatokrl a msfajta szemllet tkrben, nem nagyon van kivel beszlgetni. Egyszer ember nem rti a gondolatmenetet, (br ettl fggetlenl vannak, akik gy tesznek, mintha rtenk). Aki rti, - leginkbb valamelyik "sorstrs" - az ltalban nem r r, nincs otthon, vagy egyb s ehhez hasonl okok miatt, nem lehet elrni.
A kpzs
A druidk kpzse sokban hasonlt a knai taoista szerzetesek tanulmnyaihoz. (A hasonlsg ppoly megdbbent, mint a grg s a knai orvosls egybeessei. Br a kt kultra soha nem tallkozott egymssal, szinte vre megegyezen alaktottk ki s rgztettk azt az elmleti rendszert, ami majdhogynem hajszlra pontosan megegyezik egymssal. Ez a grgknl a "Ngy Elem elmlete" cmen futott, mg a knaiaknl "Nyolcas Szably" nven vlt ismertt.) Az sszellts lnyege az, hogy a tanul, az anyagi vilg adta lehetsgekbl kiindulva ismerje meg a termszeti erk hatst, mindekzben lehetleg szleskr ismereteket szerezzen a mvszetek, a gygyts, a szertartsok, illetve a "varzslatok" terletn. Ez egyrszt a rgebbi korok embernek elvrsa is volt a druidkkal szemben, msfell az egymsra ptett tananyag, a gyakorlt a megfoghattl az elvont dolgok vilgba vezette t gy, hogy az illet nem vesztette el lba all a talajt. Jellegzetessge, hogy csak egy brt kell megjegyezni, de ez mindegyik rsznek az ismereteit tartalmazza. A cl az, hogy egyrszt a megszerzett ismereteket gyakorlatiasan lehessen alkalmazni bonyolult eszkzk nlkl, msrszrl ahhoz, hogy a Hagyomny l maradjon az szksges, hogy a gyakorl a tananyag elsajttsa kzben, sajt tapasztalataira tmaszkodva, kialaktsa egyni letvitelt. (by Mira)
|